491831392988

همزمان با گسترش روزافزون مبادلات کالا در جهان، نقش بسته بندی به عنوان عامل اصلی در عرصه فروش محصولات تولیدی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. در این پست از ورود نانو به این عرصه سخن خواهیم گفت
همزمان با گسترش روزافزون مبادلات کالا در جهان، نقش بسته بندی به عنوان عامل اصلی در عرصه فروش محصولات تولیدی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
از سوی دیگر، با روند رو به رشد تولید کالا و توسعه صادرات غیرنفتی در کشور، بسیاری از متصدیان، سیاست گذاران و صاحبان صنایع، بر اهمیت بسته بندی به عنوان یکی از عوامل مهم در حضور موفق در بازارهای داخلی و خارجی پی برده اند.
امروزه رویکرد کارشناسان به سمت یافتن مواد بسته بندی جدیدی است که علاوه بر افزایش ماندگاری و حفظ کیفیت، به محیط زیست نیز صدمه نزده و زیست تخریب پذیر باشند.
میلاد روحی، مجری طرح از فیلم های خوراکی به عنوان یکی از مهم ترین مواد بسته بندی زیست تخریب پذیر یاد کرد و
وی افزود: در بین پلیمرهای سنتزی، انواع آب دوست آن ها به دلیل استفاده از حلال های قطبی، ارزان تر و کم خطرتر هستند و آلودگی کمتری برای محیط زیست ایجاد می کنند.

روحی خاطر نشان کرد: به علاوه، این گونه پلیمرها معمولاً خوراکی بوده و قابلیت زیست تخریب پذیری بیشتری دارند. در طرح حاضر، روش های جدیدی برای بهبود کارایی و عملکرد این پلیمرها در بسته بندی مواد غذایی با بهره گیری از نانوبلورهای سلولز معرفی شده است.
وی افزود: افزودن نسبت خاصی از نانوبلورهای سلولز و اصلاح ساختاری این پلیمر موجب بهبود چشمگیر خواص مکانیکی، حرارتی و ماندگاری فیلم حاصل می شود.
روحی با ارائه توضیحاتی دقیق تر در خصوص اصلاح ساختاری این فیلم پلیمری گفت: رشته های نانوبلور سلولز به دلیل مقیاس های دو بعدی بسیار ریز نانو، نسبت سطح به حجم بسیار زیادی در محیط ارائه می دهند که باعث تشکیل تعداد زیادی پیوند هیدروژنی با مواد هیدروکسیلی اطراف خود می شوند؛ علاوه بر این، شبکه ای کردن شاخه های هیدروکسیلی نانوبلور سلولز با پلی ونیل الکل، باعث پایداری بیش ازپیش این پیوندها خواهد شد.
این محقق در رابطه با جنبه های اقتصادی این طرح ابراز کرد: اصلاح ساختار این پلیمر با استفاده از روشی ارزان و ساده صورت گرفته است. همچنین درون ساختار این پلیمر از یک رنگ با خواص آنتی اکسیدانی استفاده شده که این موضوع منجر به کاهش فساد شیمیایی مواد غذایی درون بسته بندی می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *