فناوری نانو

فناوری نانو


پژوهشگران با بهره‌گیری از فناوری نانو سوختی را تولید کردند که می‌توان از آن به ‌عنوان سوخت موتورهای دیزل استفاده کردکه علاوه بر افزایش بازدهی موتور، موجب کاهش انتشار گازهای آلاینده نیز می‌شود.
افزایش فزاینده‌ اثرات مخرب آلودگی هوا سبب شده محققان بسیاری امکان استفاده از سوخت‌های جایگزین را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.

فناوری وتکنولوژی نانو ذرات
فناوری وتکنولوژی نانو ذرات

در بین سوخت‌های تجدیدپذیر، سوخت‌های زیستی که از محصولات کشاورزی یا طبیعی مشتق می‌شوند، برای دانشمندان از اهمیت بالایی برخوردارند. استفاده از فناوری نانو نیز در این حوزه از علم توانسته محققان را تا حدود زیادی به اهدافشان نزدیکتر کند.
دکتر احمد تقی زاده علی‌سرایی پژوهشگر دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، با یادآوری مزایای استفاده از زیست‌توده به ‌عنوان یک منبع تولید سوخت پاک در رابطه با اهداف طرح گفت: استفاده از سوخت‌های زیستی موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و گازهای آلاینده هوا می‌شود. به‌ علاوه، قیمت آنها در برخی از کشورها نسبت به سوخت‌های فسیلی پایین‌تر است؛ ازاین‌رو، در این تحقیق تلاش کردیم با بهره‌گیری از نانولوله‌های کربنی، عملکرد یک نوع خاص از این سوخت‌ها را افزایش داده و میزان آلاینده‌های منتشر شده از آن را کاهش دهیم.
به گفته وی، بهینه‌سازی سوخت مورد بررسی در طرح حاضر موجب شد تا علاوه بر کاهش میزان آلایندگی ناشی از احتراق آن، میزان مصرف سوخت موتور دیزل و متعاقب آن هزینه‌ مربوط به مصرف سوخت کاهش یابد.
تقی زاده در توضیح نقش نانولوله‌های کربنی در بهبود عملکرد سوخت اظهار داد: افزودن نانولوله‌های کربنی و اتانول به بیودیزل موجب افزایش چگالی و کاهش ویسکوزیته سوخت جدید شده است؛ نانولوله‌های کربنی موجب شده تا اتانول به نحو بهتری درون سوخت حل ‌شده و در نتیجه یکنواختی و همگنی سوخت افزایش یابد. این موضوع سبب می‌شود سوخت در محفظه احتراق بهتر پاشیده شود و توان موتور بهبود یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *