نانو ذرات کیتوزان

نانو ذرات کیتوزان به روش های شیمیایی از ماده ایی به نام کتین تولید می گردد. همچنین یک ماده بیو پلیمریست که قیمت پایینی دارد. نام دیگر این نانو ذره کیتوسان نیز می باشد. به دلیل خاصیت زیست تخریب پذیری و ضد میکروبیال بودن آن و سازگاری با بدن انسان کاربردهای زیادی در زمینه های پزشکی و داروها دارد.

از جمله می توان از آن برای تولید داروهای بیولوژیکی، تصفیه آب و همچنین صنایع غذایی استفاده کرد. وقتی اندازه نانو ذرات کیتوزان را به حد نانو کاهش دهیم توانایی جذب، پوشش و پیوند آن بیشتر شده و می تواند سطح تماس بیشتری با مواد و محیط داشته باشد.

خواص نانو کیتوسان

نانو ذرات کیتوسان این پلیمر طبیعی با روش های سنتز سبز بدست می آید. نانو ذرات کیتوسان کاملا زیست تخریب پذیر است یعنی در محیط زیست آثار مخرب از خود باقی نمی گذارد. ویژگی آبدوستس نانو ذرات کیتوزان باعث شده است که بیشترین استفاده را پس از سلولز را داشته باشد. از شاخصه های دیگر این محصول وزن مولکولی پایین آن است که در سنتز نانو ذرات تاثیرگذار است و باعث می شود اندازه نانو ذرات کوچکتر شود. لازم به توضیح است که اندازه نانو ذرات کیتوزان تقریبا در حدود ۲۰ نانو متر است. به طور خلاصه می توان گفت کیتوسان خاصیت تجدید پذیری، دارای قدرت مکانیکی، ویژگی شفاف بودن و کدر بودن، ضد باکتریایی و ویژگی های فراوان مواد معدنی را با هم دارد.

همانطور که مستحضر هستید منبع اصلی نانو ذرات کیتوزان یا کیتوسان در اندونزی می باشد. اما یکی از راحترین راههای بدست آوردن این ماده از طریق پوست سخت پوستان مانند خرچنگ و میگو می باشد که اگر تولید گردد قیمت نهایی آن بسیار پایین می آید.

مشخصات ماده نانو الیاف کیتوسان

فرمول مولکولی نانو  الیاف کیتوزان C6H11NO4)n)

حالت ماده به: جامد و به صورت صورت ژل ۳%

روش تولید: شیمیایی – میکانیکی

اندازه قطر نانو ذرات الیاف: ۴۰نانو متر

درجه دی استلینگ: ۸۰ – ۸۵%

وزن مولکولی: ۵۰۰۰۰ -۱۰۰۰۰۰ da (دالتون)

رنگ ماده: سفید

نانو ذرات کیتوزان

کاربردهای نانو ذرات کیتوزان

کاربرد در صنایع پتروشیمی، بسته بندی مواد و محصولات، نساجی، پزشکی، مهندسی پزشکی، دارویی، آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی، کشاورزی، خودرو، ساختمان، لوازم ورزشی، مغناطیس و الکترونیک، نفت، رنگ و پوشش، هوافضا، صنایع دفاع و غیره.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *